Veri bilimci nasıl olunur? [İnfografik]

Çok miktarda ve çok çeşitli verinin çok hızlı şekilde toplanmasını sağlayan mobil ve sensöre dayalı sistemlerle sosyal medyanın yaygın kullanımı, bilgi üretimi ve işlenmesinde kökten bir dönüşüme neden olmaya başladı. Büyük veri (big data), veri analitikleri (data analytics), veri bilimi (data science), veri bilimci (data scientist) gibi kavramlar yeni teknolojilerin sağladığı bu ortamda ön plana çıkıyorlar.

Veri bilimi teknikleri biyoloji, tıp, sağlık, sosyal bilimler, beşeri bilimler, ekonomi, finans gibi pek çok alanı etkiliyor. AOL, Aon ve Tableau Software gibi büyük veri alanında uzmanlaşmış şirketler yoğun şekilde bu alanda çeşitli iş imkanları sunuyor. Peki, veri bilimci nasıl olunur?

Veri bilimci olmak için bilişimin çeşitli alanlarında birikim sahibi olmayı gerektiriyor. Programlama bilgisi, güçlü iş zekası, karmaşık konuları insanlara  açıklama becerisi bunlardan bir kısmı. DataCamp, veri bilimci olmak için gereken temel birikimleri bir infografikte açıklıyor (infografik için tıklayınız). Burada vurgulanan alanlar genel olarak şu şekilde:

1. Matematik, istatistik ve makine öğrenmesi,

2. Kodlama bilgisi,

3. Veritabanları hakkında bilgi,

4. Veri dönüştürme, görselleme, raporlama,

5. Büyük veri yaklaşımları.

Kaynaklar:

1. Gordon Hunt. How to become a data scientist (infographic). Yayım tarihi: 13.02.2015.

2. Become A Data Scientist in 8 Steps: The Infographic. Yayım tarihi: 10.11.2014.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş