Bulanık mantığın kurucusu Lütfi Askerzade vefat etti

Bulanık mantığın kurucusu bilim adamı Lütfi Askerzade (Lütfi Ali Rahim Oğlu Askerzade, Lotfi Zadeh) 6 Eylül 2017 tarihinde, Berkeley-California’daki evinde 96 yaşında vefat etti.

4 Şubat 1921,  Bakü-Azerbaycan doğumlu Askerzade, 1931’de İran’a taşınmış, Tahran Üniversitesinden elektrik mühendisliği derecesi aldıktan sonra da 1942 yılında ABD’ye göç etmiştir.

En bilinen çalışmaları bulanık mantık-bulanık matematik alanlarında olan Askerzade’nin 245’den fazla akademik yayını bulunuyordu. Google Scholar’a göre bulanık kümelere ilişkin 1965 tarihli makalesi 90.000’den fazla atıf almıştır. Askerzade’nin bulanık mantık konusunda yaptığı çalışmalar pek çok teknolojik yeniliğin de temelini oluşturmuştur.

Matematik ve yapay zeka konusundaki çalışmaları ile tanınan Askerzade, University of California, Berkeley’de bilgisayar bilimlerinde onursal profesör olarak çalışıyor ve Berkeley Initiative in Soft Computing yöneticiliğini sürdürüyordu.

Bir kız bir erkek iki evladı bulunan Lütfi Azkerzade, eşi Fay Zadeh’i bu yıl, kızı Stella Zadeh’i 2006’da kaybetmişti.

Lütfi Askerzade’nin vefatından önceki son iki ay boyunca yanında olan Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nden Prof. Şahnaz Şahbazova’nın ifadesine göre, Askerzade anayurdunda İslam kurallarına uygun şekilde gömülmeyi vasiyet ettiğinden dolayı, 29 Eylül’de Bakü’de, Devlet Başkanı İlham Aliyev, Başbakan Ramiz Mehdiyev ve diğer temsilcilerin katıldığı bir törenle toprağa verilmiştir.

Kaynaklar:

Bulanık mantığın kurucusu Lütfi Askerzade vefat etti

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş