Hileli EHR kayıtlarına 26 milyon dolar ceza

Sağlık bilgi sistemlerinin en büyük yararlarından birisi, yapılan işlemlerin süreklilik içinde ve zamanında kayıt ve kontrolünü sağlayarak, bir yandan hizmet sağlayıcıların verimlilik ve etkinliğini artırmak, diğer yandan da özellikle sigorta şirket ve kurumlarının hatalı ve sahte işlem ve uygulamalarını tespit ve engellemeyi kolaylaştırmaktır. Ancak, bilgi sistemlerinin varlığı bile geri ödeme işlemlerindeki sahtecilikleri tamamen ortadan kaldırmamaktadır.

New York iflas mahkemesi tarafından onaylanan ve 12 Aralık 2017’de yayınlanan uzlaşma kararına göre, 21st Century Oncology; 2012-2014 yıllarında sağlık bilgi sistemi verilerini çarpıtarak, raporlar kurgularak ve hatta -yasal görünmeleri için- şirketlerin logolarını raporlara ekleyerek Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS)’den EHR özendirmeleri (hastane performans ödemesi) almıştır. Merkezi Florida’nın Fort Myers şehrinde bulunan ulusal kanser tedavi şirketi, 2016 yılında söz konusu ihlalleri Office of Inspector General (OIG)’e kendiliğinden bildirmiş ve  üç yıl boyunca hatalı EHR kayıtları ile dolandırıcılık karşılığı Adalet Bakanlığı ile 26 milyon dolarlık bir uzlaşma imzalamıştır.

Örnekler bununla sınırla değildir. EHR özendirme ödemeleriyle ilişkili hatalı taleplerden dolayı Haziran 2017’de eClinicalWorks tarafından da 155 milyon dolarlık uzlaşma bedeli ödenmiştir. Bu durum sağlık endüstrisinde artan bir kaygıyı ortaya çıkarmış, bazı avukatlar  sorumluluk kaygılarının sonucu olarak EHR satıcı sözleşmelerini Office of the National Coordinator for Health IT’nin sertifikasyon kriterleri ile uyumlu olacak şekilde -dili dahil- yeniden yapılandırmıştır.

Hatalı EHR özendirme ödemeleri tuzağına daha başka sağlık hizmet sağlayıcıları da düşebilir. 2017 başlarında OIG; CMS’nin 2011-2014 arasında 729 milyon dolar uygunsuz ödeme yaptığını tahmin etmiştir. EHR ödemelerine ilave olarak telesağlık hizmetlerinde talep eden-hizmet veren eşleşmesi bulunmayan bazı ödeme geri isteleri bulunduğu ifade edilmektedir.

Bu arada, geçen ay ABD’nin Indiana eyaletinde 62 hastane ve Georgia eyaletindeki bir sağlık bilişim firmasına, Evre 1 Anlamlı Kullanım kapsamında hastaların tıbbi kayıtlarına ilişkin üç iş gününde tamamlamaları gereken bir isteği yerine getirmedikleri halde yapılmış gibi göstererek milyonlarca dolarlık özendirme aldıkları gerekçesi ile dava açılmıştır.

Kaynaklar:

Evan Sweeney. 21st Century Oncology pays $26M for falsifying EHR attestation, submitting fraudulent Medicare claims. 15 Aralık 2017, FierceHealthIT. Erişim Trihi: 17 Aralık 2015.

Evan Sweeney. OIG schedules another review of EHR incentive payments. 17 Temmuz 2017, FierceHealthIT. Erişim Tarihi: 17 Aralık 2015.

Evan Sweeney. Unsealed lawsuit claims 62 Indiana hospitals, Ciox Health triggered fraudulent EHR incentive payments. 27 Kasım 2017, FierceHealthIT. Erişim Tarihi: 17 Aralık 2015.

Hileli EHR kayıtlarına 26 milyon dolar ceza

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş