NATO’nun afet olayları teletıp platformu

Teletıp hizmetlerinin ideal olarak kullanılabileceği ortamlardan birisi de -doğal veya yapay- afet durumlarıdır. ABD ordusu tarafından kıta ötesi olarak icra edilen operasyonlar için 1996 yılından bu yana Telemedicine and Advanced Technologies Research Center (TATRC) operasyonel teletıp bölümü tarafından çeşitli platform ve donanımlar geliştirilmiş, farklı coğrafyalarda farklı uzmanlık alanlarına ilişkin teletıp hizmetleri kullanılması sağlanmıştır.

NATO da 2013 yılından bu yana Science for Peace and Security Program tarafından desteklenen ABD, Romanya, Finlandiya, Moldova ve Ukrayna’nın katıldığı bir teletıp programı başlatmıştır. Söz konusu program kapsamında NATO, Güney Dakota merkezli Avera Health  ile dünyanın genelinde acil durumlar veya çatışma bölgesi için çok uluslu teletıp platformu geliştirmiştir, 2015 sonlarında, Arizona merkezli GlobalMed tarafından geliştirilen bir taşınabilir test istasyonunu Kiev-Ukrayna’da teste tabi tutmuştur. Söz konusu test kapsamında 34 ülkeden 1,000’den fazla kurtarma elemanlarıyla ulusal teletıp platformları için ilk interoperabilite testi gerçekleştirilmiştir.

2017 yılı başında NATO, üç yıllık uluslararası hastalıklar ve muharebe alanları için bir teletıp platformu üretme projesinin tamamlandığını, geliştirilen bavul büyüklüğündeki kitin dünyada ihtiyaç duyulan herhangi bir yere gönderilebileceğini açıklamıştır.

Kaynaklar:

NATO’nun afet olayları teletıp platformu

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş